Medinski glas mudrosti dobrih ljudi
nedjelja, 23. zu-l-ka'de 1447. h. g. / 10. 05. 2026. godine
306. Prvo nauči i spoznaj kako i zašto da se povlačiš u osamu!?!
Ibnul-Kajjim je kazao:
„Samoosamljivanje džahila ili neznalice vodi u fesad (nered), a samoosamljivanje alima ili učenog čovjeka sa sobom nosi sve što je potrebno!“
Ova mudrost nam objašnjava, na simboličan i slikovit način, razliku u djelovanju neznalice i učenog čovjeka.
Ibnul-Kajjim je prvo opisao djelovanje, rad i osamljivanje džahila ili neznalice kao nered, jer neznalica, kada je sam, uglavnom vrijeme troši na besposlice i beskorisne stvari poput spavanja, izležavanja, igranja igrica, razmišljanja o nebitnim stvarima, pa čak i o grijesima i kako ih učiniti...
Njegovo osamljivanje i bilo koje djelovanje samo je formalno.
Uz to ga još ponese samoopčinjenost, pa počne umišljati kako je dobar i pobožan, što dodatno slabi njegov iman.
Kaže se da je nekada ulema govorila kako osamljivanje džahila donosi samo zlo i propast, od čega nema nikakve koristi.
S druge strane, osamljivanje obrazovane i učene osobe – za takve je Ibnul-Kajjim kazao da ono sa sobom donosi sve što je potrebno.
Na ovo ukazuje i hadis o izgubljenoj devi, kada je za nju upitan Muhammed, alejhisselam, pa je kazao:
„Šta bi ti htio s njom? Ona ima svoje papke i zalihe vode koje su joj dovoljne da dođe do vode i da jede lišće s drveća...“
Zato je Ibrahim en-Nehai, kako je zabilježeno u Ihja'u, kazao:
„Prvo nauči kako i zašto da se osamljuješ, pa se tek onda povlači u osamu (itikaf)!“
Prema tome, za razliku od osamljivanja džahila, osamljivanje alima donosi mnoge koristi poput prenošenja znanja, učenja i iščitavanja radi novih spoznaja i obogaćivanja svoga bića, ibadeta kroz obavljanje nafila i učenje Kur’ana; iman se jača kroz razmišljanje i zikrullaha, jer učen čovjek zna kako da iskoristi osamljivanje.
Osamljivanje učenog čovjeka donosi dobro njemu i zajednici, u vjeri i u životu.
Za sve treba imati mjeru – kako za druženje s ljudima, tako i za samoosamljivanje – ali je vrlo važno da sve što radimo bude odmjereno, dobro i u ime Allaha.
Molim Allaha da nam olakša korištenje svoga vremena u dobru, bilo kroz druženje s ljudima ili kada smo sami. Amin!
Nazif Garib