Medinski glas mudrosti dobrih ljudi
srijeda, 26. zu-l-ka'de 1447. h. g. / 13. 05. 2026. god.
309. U čemu je razlika između dobrih i loših djela?!
Hazreti Alija, radijallahu anhu, je kazao: „Velika je razlika između dva djela (dobrog i lošeg)! Djelo (loše) koje lahko izgubi slast, a griješne posljedice ostaju, i djelo (dobro) nakon kojeg brzo nestaje umor i teškoća, a ostaje da se o njemu (lijepo) priča!“
Ova mudra izreka nam ukazuje na razliku između dobrog i lošeg djela ili postupka.
Loše djelo je rezultat prohtjeva i strasti čija slast traje samo onoliko dok se to nevaljalo djelo radi, ali njegov grijeh i posljedice, ako se zbog toga ne pokaje, ostaju da traju na dunjaluku i ahiretu.
Takva djela su gotovo bezvrijedna, a mnogo je loših posljedica!?
S druge strane, dobro djelo, iako se kod njegovog činjenja nekada osjeti i teški napor i velike teškoće, ipak su to napori i teškoće koje će zasigurno nestati, a nagrada i lijep pomen će trajno ostati.
Zato svako razuman treba da dobro izvaga šta će da radi: ono što donosi kratkotrajno zadovoljstvo i slast, a tegobu dugu, ili ono koje sa sobom donosi kratkotrajnu teškoću, a trajnu slast i ljepotu.
Naravno da bi svako razuman trebao da odabere djelo koje donosi veću korist sa manje teškoća!
Ako pogledamo u kur'anske poruke, naći ćemo nešto poput ovoga potpuno jasnim.
Allah Uzvišeni je poručio:
„Ono što je u vas – prolazno je, a ono što je u Allaha – vječno je. One koji su trpjeli Mi ćemo, sigurno, nagraditi mnogostrukom nagradom za ono što su činili.“ (En-Nahl, 96)
A Muhammed, alejhisselam, je slikovito ukazao na navedeno značenje poruke riječima:
„Šehid pogibiju osjeti kao neki od vas štipanje!“ – tj. smrtni bol nestaje u trenu oka, a ostaje da živi u blagodatima kod Allaha sve do Sudnjeg dana.
Suprotno od toga jeste loše, nevaljalo i pokvareno djelo, gdje čovjek osjeti slast samo kratko dok to radi i ona nestaje, a griješne posljedice dugo traju, sve do Sudnjeg dana!
Gospodaru, naše potomke učini čestitim, olakšaj nam put pokornosti Tebi i obdari nas dobročinstvom prema roditeljima.
Gospodaru Milostivi i Samilosni, Tvojom milošću Te molimo, neka nagrada za naša djela bude džennet; Svojim oprostom i dobrotom prijeđi preko naših grijeha, upotpuni nam Svoje blagodati, daj da Ti budemo zahvalni – mi i naši voljeni, kao i oni koji se na nas pozivaju.
Nazif Garib
👍