Medinski glas mudrosti dobrih ljudi
četvrtak, 27. zu-l-ka'de 1447. h.g. / 14.05.2026. god.
310. Tugovanje zbog neklanjanja namaza?!
Mesruk ibn Edžde' je kazao: „Ni zbog čega nisam tugovao na dunjaluku kao zbog izostavljanja namaza!“
Ovom izrekom Mesruk nam govori o svojim životnim vrijednostima zbog kojih je osjećao tugu.
Kazao je da ni zbog čega na dunjaluku nije tugovao, pa ni zbog gubitka ili nedostatka imetka, kao što je tugovao i kajao se zbog vremena koje nije proveo u namazu.
U hadisima Muhammeda, alejhis-selam, jasno se navodi da je jedno od najboljih djela obavljanje namaza na vrijeme.
Abdullah ibn Mesud, radijallahu anhu, pitao je Muhammeda, alejhis-selam: „Koje je djelo najdraže Allahu?“
Pa mu je odgovorio: „Namaz u njegovom (propisanom) vremenu!“
„A zatim?“ – upitao je.
„Dobročinstvo prema roditeljima!“ – odgovorio je.
„A zatim?“ – upitao je ponovo.
„Borba na Allahovom putu!“ – reče Muhammed, alejhis-selam.
Nekada Allah Uzvišeni u Kur'anu spominje sedždu zbog njene važnosti za namaz, poput ajeta: „i veličaj Ga noću i poslije obavljanja namaza.“ (sura Kaf, 40)
A nekada se u Kur'anu sedžda spominje prije ruku'a, iako se u namazu obavlja poslije, poput ajeta:
„O Merjema, budi poslušna svome Gospodaru, i licem na tle padaj, i sa onima koji namaz obavljaju i ti obavljaj!“ (Ali Imran, 43)
Muhammed, alejhis-selam, je Rebi'i ibn Ka'bu oporučio da što više klanja namaz.
Jednom prilikom mu je rekao: „Traži šta hoćeš od mene, dobit ćeš!“
Rebi'a ibn Ka'b, radijallahu anhu, tada reče: „Pusti me da malo razmislim!“ – pa ga je Muhammed, alejhis-selam, pustio da razmišlja.
Razmišljajući, sam je došao do zaključka: „Dunjaluka će nestati, pa ne vidim da ima išta vrijednije od onoga što će mi koristiti na ahiretu!“
Kada je ponovo došao kod Muhammeda, alejhis-selam, upitao ga je: „Šta ti treba?“
„Allahov Poslaniče, zauzmi se kod svoga Gospodara da me poštedi džehennemske vatre!“ – reče Rebi'a ibn Ka'b, radijallahu anhu.
„A ko ti je to sugerisao?“ – upita Muhammed, alejhis-selam.
„Allaha mi, nije mi niko sugerisao, Allahov Poslaniče! Samo sam razmišljao i uvidio da će ljudi ostati bez dunjaluka, pa sam poželio da nešto uzmem što će mi koristiti na ahiretu!“ – reče Rebi'a ibn Ka'b, radijallahu anhu.
„Onda pomozi sebi tako što ćeš što više klanjati namaz!“ – reče mu Muhammed, alejhis-selam.
I još nešto:
Sedždom se nekada ukazuje na namaz, a upravo je sedžda stanje u kojem dova može biti primljena kod Allaha.
Allahov Poslanik, alejhis-selam, je rekao: „Meni je zabranjeno da učim Kur'an dok sam na ruku'u ili sedždi. Na ruku'u veličajte Uzvišenog Gospodara, a na sedždi što više dovu upućujte, jer bi vam tada (dok ste na sedždi) dova mogla biti primljena!“
Gospodaru, Ti si Onaj koji uslišava dove unesrećenih, pa otkloni brige od ovog ummeta, sačuvaj nas zla svake bolesti, sačuvaj našu domovinu i Tebi pokorne muslimane i muslimanke svakog zla.
Gospodaru, otkloni iskušenja i teško stanje koje je zadesilo muslimane.
Nazif Garib